FORD Focus 5 Doors 2.0L 5MT FWD (148 HP)
2004–2008
146
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 793L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |