FORD Focus 5 Doors 2.0L TDCi 6MT FWD (115 HP)
2011–2014
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1471kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | 278-Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 271-Mm Ventilated Discs |