FORD Ka+ Active 1.2L Ti-VCT 5MT FWD (86 HP)
2018–
85
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1194cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 85bhp |
| Power | 63.2kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3955mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |