FORD Ka+ Active 1.5L TDCi 5MT FWD (95 HP)
2018–
94
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3955mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |