FORD Ka+ 1.2 Ti-VCT 5MT FWD (70 HP)
2018–
69
bhp
Power
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1194cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3942mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |