FORD Ka+ 1.2L 5MT (69 HP)
2008–2015
68
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 159km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 840kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |