FORD Ka+ 1.3L 5MT FWD (60 HP)
1997–2008
59
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 154km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 716L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |