FORD Ka+ 1.3L TDCi 5MT (75 HP)
2008–2015
74
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |