FORD Mondeo Hatchback 1.0L EcoBoost 6MT FWD (125 HP)
2014–2018
123
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |