FORD Mondeo Hatchback 1.5L EcoBoost 6AT FWD (160 HP)
2014–2018
158
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |