FORD Mondeo Hatchback 1.6L EcoBoost 6MT FWD (160 HP)
2010–2014
158
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1423kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |