FORD Mondeo Hatchback 1.6L Ti-VCT 6MT FWD (120 HP)
2010–2014
118
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |