FORD Mondeo Hatchback 1.8L 5MT FWD (125 HP)
2005–2007
123
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1313kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |