FORD Mondeo Hatchback 2.0i 5MT FWD (136 HP)
1993–1996
134
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 204km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1277kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |