FORD Mondeo Hatchback 2.0L EcoBoost 6AT (203 HP)
2007–2010
200
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1569kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |