FORD Mondeo Hatchback 2.0L Flexifuel 5MT FWD (145 HP)
2010–2014
143
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1402kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |