FORD Mondeo Hatchback 2.0L TDCi 5MT FWD (115 HP)
2005–2007
114
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1423kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |