FORD Mondeo Hatchback 2.0L TDCi 6MT AWD (150 HP)
2014–2018
148
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1581kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |