FORD Mondeo Hatchback 2.0L TDCi 6MT FWD (163 HP)
2010–2014
161
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1482kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |