FORD Mondeo Hatchback 2.5i V6 5MT FWD (205 HP)
1996–2000
202
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 228km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4562mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1337kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45/Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |