FORD Mustang 2.3L 4MT (120 HP)
1981–
118
bhp
Power
103
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2302cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1206kg |
| Boot Capacity | 850L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/75 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |