FORD Mustang 2.3L EcoBoost 6AT RWD (317 HP)
2014–2017
313
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2300cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 313bhp |
| Power | 233.2kW |
| Torque | 432Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1598kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R18 |
| Front Brakes | 320 X 30Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 320 X 12Mm Discs |