FORD Mustang 2.3L EcoBoost 6MT RWD (310 HP)
2014–2017
310
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2253cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 231.2kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1598kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R18 |
| Front Brakes | 320 X 30Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 320 X 12Mm Discs |