FORD Mustang 2.8L 3MT (100 HP)
1964–1966
99
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2786cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 995kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 X 13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |