FORD Mustang 2.8L V6 3AT (111 HP)
1979–
109
bhp
Power
99
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2786cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1142kg |
| Boot Capacity | 850L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/75 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |