FORD Mustang 3.3L 3MT (117 HP)
1965–1968
115
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3273cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 257Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4613mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1182kg |