FORD Mustang 3.3L 3MT RWD (117 HP)
1968–
115
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
16.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3275cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.6mpg |
| Combined | 14.2L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1251kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50-R15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |