FORD Mustang 3.3L 3MT RWD (122 HP)
1969–1973
121
bhp
Power
100
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3273cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1416kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |