FORD Mustang 4.0L V6 5MT RWD (213 HP)
2004–2008
211
bhp
Power
112
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4009cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1497kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65Xr16 // 235/55Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |