FORD Mustang 4.6L V8 5MT RWD (306 HP)
1998–2004
302
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4605cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4653mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |