FORD Mustang 4.7L V8 3MT (208 HP)
1964–1966
208
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4736cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 X 13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |