FORD Mustang 4.7L V8 4MT (275 HP)
1965–1968
271
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4727cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 423Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4613mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2743mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.95 X 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |