FORD Mustang 4.9L V8 3AT (141 HP)
1978–1993
139
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 22.6L/100km |
| Extra-Urban | 13.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2446mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |