FORD Mustang 4.9L V8 3MT RWD (143 HP)
1972–1973
141
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 328Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1451kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/80 R 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |