FORD Mustang 4.9L V8 4MT RWD (298 HP)
1969–1973
290
bhp
Power
121
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1550kg |