FORD Mustang 5.0L Ti-VCT V8 6MT RWD (421 HP)
2014–2017
415
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4951cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 415bhp |
| Power | 309.6kW |
| Torque | 523Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 20.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1691kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R18 |
| Front Brakes | 352 X 32Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330 X 25Mm Ventilated Discs |