FORD Mustang 5.0L V8 10AT RWD (460 HP)
2017–
460
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4949cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 460bhp |
| Power | 343kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1693kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |