FORD Mustang 5.7L V8 3MT RWD (180 HP)
1972–1973
177
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5753cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1527kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/80 R 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |