FORD Mustang 5.7L V8 4MT RWD (270 HP)
1972–1973
266
bhp
Power
123
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5733cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 408Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1654kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/80 R 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |