FORD Mustang 5.8L V8 3AT RWD (294 HP)
1969–1973
290
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5766cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 522Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F70 X 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |