FORD Mustang 5.8L V8 4MT RWD (254 HP)
1969–1973
251
bhp
Power
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5766cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 186.8kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1320kg |