FORD Mustang 6.4L V8 3AT (325 HP)
1966–
321
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 6387cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 85Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50-R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |