FORD Mustang 7.0L V8 4MT RWD (340 HP)
1968–
335
bhp
Power
127
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7010cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 597Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2743mm |