FORD Mustang 7.0L V8 4MT RWD (406 HP)
1968–
400
bhp
Power
Engine
| Displacement | 7010cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298.6kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |