GMC GMC Sierra 3500HD Regular Cab 6.6L V8 Turbo Diesel SRW (2WD)
2014–
397
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6604cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 397bhp |
| Power | 296kW |
| Torque | 1037Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 135L |
Dimensions & Weight
| Length | 5715mm |
| Width | 2436mm |
| Height | 1966mm |
| Wheelbase | 3396mm |
| Kerb Weight | 4853kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |