GMC GMC Sierra AT4X 6.2L V8 VVT DI 10 AT 2WD (426 HP) Standard Box
2022–
420
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313.3kW |
| Torque | 623Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5916mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1915mm |
| Wheelbase | 3988mm |
| Kerb Weight | 2258kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt265/70 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |