GMC GMC Sierra Double Cab 4.3L V6 EcoTec3 (4x2)
2014–
286
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4293cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 414Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 6071mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1872mm |
| Wheelbase | 3886mm |
| Kerb Weight | 2268kg |
| Boot Capacity | 1727L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |