GMC GMC Sierra Double Cab 5.3L V8 EcoTec3 (4x4)
2014–
355
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5356cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 519Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 6071mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 3886mm |
| Kerb Weight | 2400kg |
| Boot Capacity | 1727L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |