GMC Savana 1500 5.3L V8 SFI (2WD)
2013–2015
194
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4293cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5692mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 2098mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2231kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |