GMC Savana 2500 4.8 V8 Vortec (2WD)
2013–
286
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4752cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5692mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 2149mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2400kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |